Mektup


Sevgili Nedim!

Dolan 7, ayıma rağmen sonra bu ilk mektupta sana yine kayda değer bir şey yazamıyacağım. Bunun için de dağınık ve ayrıntı sayılabilecek şeylerle oyalanmak durumundayım. Söyleyecek ciddi sözü olmayan biri eğer susamıyorsa gevezelik yapmaya mahkumdur. Evel akşam Baksinin sunuculuğunu Komal yayınevinin organizasyonunu yaptığı İsmail Beşikçi ile dayanışma gecesi vardı. Sunucu tam bir geveze idi. Çünkü Söyleyecek ciddi hiç bir şeyi yoktu!

Önce şimdiye kadarı özetleyeyim. Yolda Pragda pul bulamadığımız için postalayamadık. Kopenhag de kontrol oldu. Bir arkadaşa politik olmadığını söylemesi söylenmiş (bizden sonra gelen). İfade ve tam fişlenmeden sonra serbest bırakıldık. Zınar alıp eve götürdü. Kampa gitmek istemedim. Sabah gidip biri ile görüştük olmaz dedi. Zınar şimdi ne yapmayı düşünüyorsun dedi. Artık bildiğim gibi davranmaya başladım. Bir sure kampa gitmemek için direndim. O arada arkadaşlarımız işimi yapmışlardı. Ben reddettim ve kampa gittim. Sonra müsaadem çıktı buraya geldim. Bu arada hep Ahmet’in yanında kaldım. Ben kampta iken federasyonun kongresi olmuştu ve ertelenmişti. İkincisinde Ahmet ve Ali divana seçilip kongreyi yönetmişler. Sonuç iyi oldu. Sorun çıkmadı. Şimdi bir oda bir mutfaklık bir evim var. Günde altı saat dil kursuna devam ediyorum. (1 ay kadar oldu) Ayda kira hariç 2300 net lira gelirim var. Hiçbir sorunum yok.

Burada durum nasıldır? Önce İsveçlilerle hiç bir temasımız olmadığı için somut fazla bir şey yok ama beklenmedik bir şeyde yok. Hem toplum hem sistem açısından. İsveç işgücü ihtiyacını ithal yoluyla değil göç yoluyla karşılamayı seçmiş. İzlediği politika özü itibarıyla demokratik ehlileştirme ve uyarlama politikası. Başarısız da olduğu söylenemez. Bu kural politik göçmenler içinde aynen geçerli. En tepe insanlarımız bile dil öğrenmek için değil geçinebilmek için günde 6 saat kursa gidiyor.

Burdaki Kürt topluluğu bir göçmen topluluğuna dönüşme sürecinde herhalde. Ama geçiş insonuçlarını ya da geçemeyişinin sarsıntılarını yaşıyor. Büyük çoğunluğunun politik olması bunu daha da güçlendiriyor.

Gruplardan, Apoculardan ayrılanlar Semirin çevresinde (ki dev-yol un desteğinde) bir toparlanmadalar. Bir teksir çıkarmıştı. Fazla bir şey söylemiyor. Onlar bakımından en muhtemel oluşum bir kısmı dev-yola gitmek üzere dağılmaları. Almanya da kavga etmişler. Bunlardan biri yaralanmış vs.

Kiplilerde şimdi hacılarla diğerleri kopuştular. Mal kavgası yaptılar. Kuk un ciddi problemleri var. Peşengin yeterince yansımamakla birlikte bazı sorunları var herhalde.

Buna rağmen durumları hepsinden iyi. TKSP de ciddi sorunları var. Rızgari durgun. Dev-yol ve Xeco birikim çizgisinde ilerliyorlar. Devyol kendi içinde tartışıyor. Muhtemelen bölünürler. FKBDK dağılıyor gibi. Türklerden TKP değişerek gelişiyor. Yeni bir atakta ancak bunu sürdürebileceklerinden kuşkuluyum. Kürtlerden Peşengin durumu fena değil. Yani burada Dağılma çözülme esas itibariyle sürüyor. Birde bağımsızlar var. Memedin belki uzun vadeli hesapları var diğer aydınlar ise gruplar üstülüğü yerleştiriyorlar. Federasyon pek değil hiç bir şey yapamıyor. Komadan çıktığından beri yapabildiği tek şey Newroz kutlaması. Berbangı bile çıkaramıyor. Ayrılanların söylediğine bakılırsa Apocular bunalıma girdiler. Beklentileri de var. Kısaca bur da durum bu.

Burda ne yapılabilir? Gerek hazırlık gerek günlük faaliyet bakımından yapılabilecek birçok şey var. Ama bunların büyük çoğunluğu yapılamıyor. Kamuoyu oluşturma, göçmen topluluğunun problemleri, yayın faaliyetleri, harekete maddi destek, teorik eğitim, politik eğitim aslında devrim hariç her şey yapılabilir. Olanakları açısından hiçbir engeli yok.

Federasyon göçmen örgütü olmakla politik güçler için bir demokratik platform olmak arasında sıkışıp kalmış. Bugünkü haliyle bu ikisini birleştirmesi mümkün değildir. Bunlardan ikincisini yapabilir, birincisini yapmak zorundadır. İkincisini birincisini yapabildiği oranda yapabilir.

Ben okula gitmekten başka hiç bir şey yapmıyorum. Bugüne kadar böyle zamanım böyle boş geçti. Ne yapabilirim bir çok şeyi. Ne yapacağım bilmiyorum. 16 Avrupa ülkesine vizesiz başka her yere vize ile gidebileceğim bir pasaportum var. Bu bekleme süresinde 1. Gücüm yettiğince yardımcı olmak 2. Olabilecek en iyi şekilde hazırlanmak herhalde bugün yapabileceğimin maksimumu bu. Kendimle uğraşmaktan kaçmıyorum. Ali ve Ahmet ten yana bir sorunum yok. Ekonomik olarak 1300 Lira ile gayet rahat bir yaşam sürdürülebilir. Ayda 1000 lira sana arkadaşlara ve eve gönderebilirim. Burada gurbetin dışında kimsenin uzun boylu bir sorunu olmaz. Temelli gelip dayanmak oldukça güçtür. Gelen olursa gelebilir.