Gençlik

Gençler ne istiyor, ne bekliyoruz? Bu yeterince belli değil! Sadece buda değil, herkes bir şeyleristiyor. ‘Yani kendi aramızda da birlik yok.

Baba bir şey istiyor, ana başka bir şey, kendi topluluğu bir (?) şey istiyor,bu toplum başka bir şey. Memleketteki toplum daha başka bir şey. Bu durumda birgencin sürüklenebileceği açmaz; ya isyan edip her şeyle bağını kopararak ya daşaşkın şaşkın ortalıkta dolaşıp sersemleşmek olmaz mı?

Bir gencin gençlik dönemi boyunca yaşamına damgasını vuran cinsellik ve bağlı sorunlar değil midir(?) Atladığımızya da yan çizdiğimiz sorun bu değil mi(?)

Bu çocuklardan ne yapmakistiyoruz! Birer rahip ve rahibemi. Şimdi Z’a sevilen bir tip. Bir kız arkadaşıile birlikte ya da değişik kız arkadaşları ile birlikte bir kaç kez görülse gözümüzden düşmeyecek mi(?) Niye düşüyor(?)

Aile, evlilik ve bekaret hakkında nasıl düşünüyoruz(?) Fuhuş nedir(?) Bir genç kız iki kere yada otuz kere değişik erkekle yatınca fahişe olur mu(?)

Gençler söz konusu olduğunda, hele hele genç kızlar söz konusu olduğunda, çok komik bir tutumla, belden aşağı düşünüyoruz ama kesinlikle belde yukarı konuşuyoruz! Bu zavallı bir korkaklık değil midir(?)

Bilim, sağlıklı ve verimli bir yaşamın dengeli bir cinsel yaşamla bağlı olduğunu söylemiyor mu? Baskı altında tutulmuş cinselliğin kişilik üzerindeki etkileri kendi toplumumuzdan da mıtanımıyoruz(?) Sağlam bir kişiliği olmayan içi başka dışı başka insanların devrimciliğinden azmi çektik, azmi çekiyoruz(?)

Bir genç 13-14 yaşında buluğ çağına giriyor. 24-25 yaşında üniversiteyi bitiriyor. Orta ikiden başlarsak tüm lise dönemi boyunca ve hiç olmazsa üniversitenin bir bölümünde cinse lihtiyaçlar duyuyor. Başkalarının gerici yargılarının hatırı için bu insanlara yıllar boyu cinsel işkencemi çektirmeliyiz?

El değmemiş kızımızı değmemiş yeri bir kulağının arkası kalmış oğlanlarımıza saklamak mıdır kadın erkek eşitliği, ‘devrimci Kürt’ ahlakı.

Bakire kızların kendi toplumlarına daha iyi hizmet verdikleri nereden çıkıyor(?) Korkak ve boyun eğmecilerin devrim yaptığı nerede görülmüştür.

Peşinizden buralara sürüklediğiniz gençlerimize böyle bir yaşamı dayatmaya ne hakkınız var. Hangi baba sevgilisi ile dansta görülecek kızının durumunu savunabiliyor. Çaresizlik içinde boyun eğmek, bir şey söylemez.

Sevdiği veya hoşlandığı oğlanın kollarında ilk gecesini geçirecek genç kızımıza hangi amca, ağabey, teyze veyaabla heyecanını paylaşacak, yada başka bir biçimde destek olmayı istiyor? Yada ertesi gün mutluluğunu endişelerini, derdini paylaşabiliyor?

Hoşlandığı delikanlıdan ilgi görmeyen genç kızın üzüntüsünü kim dikkate alıyor(?)

Bir genç kızın önünde hangi gerçek alternatifler vardır(?)

Bir yabancı ile arkadaşlık etmek.

Kendi toplumundan biri ile arkadaşlık etmek.

Evlendirilmek.

Namusu(?) ile bir rahibe gibi beklemek!

Ne öneriyor, tavsiye ediyoruz!

Ana-babalar neyi öne alıyorlar? Çocuklarının sağlık ve mutluluğunu mu? Topluluğa yararlılığını mı? İyi birer insan olmalarını mı? Yoksa kendi şereflerini mi? Nasıl olurda insan toplumsal baskıya göğüs gerememesine bu kadar yalan-yanlış gerekçeler bulur, uydurur? Birbaba çocuğuna göğüs geremediği toplumsal baskıya, boyun eğmesini önerme hakkına sahip midir? Bunun yumuşak yatakta kendisi yatıp çocukları yerde yatırmaktan yada ata kendisi binip kadını arkasından yürütmekten ne farkı vardır?

Gerçekten insanı çiledençıkarıyor bu sorular ve her halde uydurma da değiller!

Sonuç? Elde var sıfır!

Biz dün kendi demokratik,yarı-demokratik tepki ve özlemlerimize sosyalizm dedik ve sonuçlarını görüyoruz! Bugün gerici yan ve değer yargılarımıza Kürtlük-yurtseverlik adını veriyoruz. Bunun nelere yol açabileceği ise kolayca tahmin edilebilir?!

Yaşamın karşımıza çıkardığı ve çıkaracağı sorunlara kendimiz yerinde, zamanında ve uygun bir biçimde müdahaleedemezsek, bu sorunlar kendi çözümlerini dayatacaktır ama bu çözüm çoğu zaman olduğu gibi, istemeye istemeye razı olacağımız kötü bir çözüm olacaktır! Umarım böyle olmasın!